Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών

Στο πλαίσιο του προγράμματος αξιολόγησης “Επιμόρφωση εκπαιδευτικών” πραγματοποιήθηκε σήμερα 05/12/2023 επιμόρφωση από την διευθύντρια του σχολείου κα. Κουτσοστάθη Μαρία με θέμα «Κρίσιμες πτυχές που αφορούν στον τρόπο οργάνωσης και διοίκησης εκπαιδευτικών μονάδων», η οποία σχετίζονταν με βασικά θέματα καθηκόντων της καθημερινής σχολικής διοίκησης όπως είναι η επαγγελματική ανάπτυξη του εκπαιδευτικού προσωπικού, η διαχείριση των σχέσεων σχολείου-οικογένειας, η διευκόλυνση της ομαλής μετάβασης των μαθητών από την πρωτοβάθμια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Επίσης, αναλύθηκε ο ρόλος της Ε.Δ.Υ (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης) του σχολείου και οι διαδικασίες που απαιτούνται για να γίνει παραπομπή μαθητή/μαθήτρια στο ΚΕΔΑΣΥ.